۶ طرز تهیه چیپس پرتقال روی شوفاژ و بخاری، در فر، آفتاب و ایرفرایر

0 22


پروموشن نیمه دوم آبان افق کوروش
پروموشن نیمه دوم آبان افق کوروش

چیپس پرتقال با آن طعم جذاب و بافت ترد و خوشمزه‌ای که دارد، یکی از سالم‌ترین تنقلاتی است که می‌توانید در طول روز مصرف کنید. معمولا در طرز تهیه چیپس پرتقال بازاری از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. برخی این چیپس میوه خوشمزه را در آفتاب درست می‌کنند و برخی دیگر برای تهیه آن از دستگاه میوه خشک‌کن، فر، ایرفرایر، مایکروویو، بخاری و شوفاژ کمک می‌گیرند. در این مقاله از سرویس آشپزی در مجله کوروش می‌توانید با چند روش تهیه چیپس پرتقال با شهد و بدون شهد، چیپس پرتقال شکلاتی و همه فوت و فن‌های درست کردن این چیپس خشک میوه آشنا شوید.

مواد لازم برای تهیه چیپس پرتقال روی شوفاژ و بخاری

مواد اولیه مقدار مورد نیاز
پرتقال به مقدار لازم
شکر ۱ لیوان فرانسوی دسته‌دار
آبلیمو ۱ قاشق چای‌خوری
آب ۱ لیوان فرانسوی دسته‌دار

 

مراحل طرز تهیه چیپس پرتقال روی شوفاژ و بخاری

مراحل طرز تهیه چیپس پرتقال روی شوفاژ و بخاری

یکی از ساده‌ترین روش‌های خشک کردن میوه و تهیه چیپس میوه خانگی، استفاده از شوفاژ و بخاری است. اگر در فصل پاییز و زمستان اقدام به درست کردن چیپس پرتقال می‌کنید، بهتر است از این روش استفاده کنید. در ادامه این بخش می‌توانید با مراحل طرز تهیه چیپس پرتقال خانگی روی شوفاژ و بخاری آشنا شوید.

مرحله اول؛ پرتقال‌ها را به صورت ورقه‌ای برش دهید

در اولین مرحله از طرز تهیه چیپس پرتقال باید پرتقال‌ها را بشویید و در آبکش قرار دهید تا کمی خشک شوند. سپس با یک چاقوی تیز و اره‌ای پرتقال‌ها را به صورت ورقه‌ای نازک برش دهید. برای برش دادن پرتقال می‌توانید از دستگاه‌های مخصوص برش میوه و سبزیجات نیز استفاده کنید. دقت کنید که همه پرتقال‌ها به یک اندازه و تمیز برش داده شوند.

مرحله دوم؛ تهیه شهد برای چیپس پرتقال

برای تهیه شهد می‌توانید ۱ لیوان فرانسوی شکر، ۱ قاشق چای‌خوری آبلیمو و یک لیوان فرانسوی آب را روی حرارت قرار دهید و خوب هم بزنید تا شکر در آب حل شود و به غلظت مناسب برسد. زمانی که شربت شما غلیظ شد، شعله گاز را خاموش کنید و اجازه دهید شهد خنک شود. می‌توانید از این شهد برای مزه‌دار کردن چیپس پرتقال استفاده کنید.

در صورت تمایل می‌توانید شکر و آبلیمو را به صورت آنلاین، حضوری و تلفنی از فروشگاه‌های افق کوروش تهیه کنید.

مرحله سوم؛ پرتقال‌ها را به شهد آغشته کنید

در این مرحله از طرز تهیه چیپس پرتقالی خوشمزه و مخصوص باید با یک برس برش‌های پرتقال‌ را به شهد آغشته کنید. روی هر تکه پرتقال مقداری کمی شهد پخش کنید تا طعم آن بعد از خشک شدن شیرین‌تر شود. می‌توانید تکه‌های پرتقال را در ظرف شهد قرار دهید و بعد آن را بردارید تا کاملا به آن آغشته شود (آغشته کردن برش‌های پرتقال به شهد اختیاری است).

مرحله چهارم؛ پرتقال‌ها را روی توری قرار دهید

بعد از این که همه پرتقال‌ها را به شهد آغشته کردید، آن‌ها را روی یک توری فلزی مثل توری فر قرار دهید تا شربت اضافی از پرتقال خارج شود.

مرحله پنجم؛ پرتقال‌ها را خشک کنید

پرتقال‌ها را خشک کنید در این مرحله از روش تهیه چیپس پرتقال لذیذ باید یک

در این مرحله از روش تهیه چیپس پرتقال باید یک سینی یا فویل روی شوفاژ یا بخاری قرار دهید. سپس پرتقال‌ها را با کمی فاصله در سینی بچینید. برای خشک کردن پرتقال درجه حرارت شوفاژ و بخاری نباید خیلی زیاد باشد. بعد از چند ساعت می‌توانید پرتقال‌ها را برگردانید تا طرف دیگر آن‌ها نیز خشک شود.

مرحله آخر؛ چیپس پرتقال را در ظرف مناسب بریزید

بعد از این که چیپس پرتقال شما آماده شد، آن را در یک شیشه خشک و تمیز بریزید و در مکانی خشک و خنک و دور از رطوبت قرار دهید. برای افزایش ماندگاری چیپس پرتقال و حفظ طعم و مزه آن می‌توانید چیپس‌ها را در ظرف در بسته بریزید و در فریزر بگذارید.

روش تهیه چیپس پرتقال در فر

طرز تهیه چیپس پرتقال در فر

یکی دیگر از روش‌های راحت درست کردن چیپس پرتقال در خانه استفاده از فر است. برای این کار باید یک کاغذ روغنی روی سینی فر قرار دهید. سپس برش‌های پرتقال‌ با شهد یا بدون شهد را با کمی فاصله در سینی بچینید. فر را با دمای ۷۰ درجه سانتی‌گراد روشن کنید. سپس سینی را در فر قرار دهید. بهتر است درب فر را باز بگذارید و زمانی که پرتقال‌ها کمی خشک شدند، آن‌ها را برگردانید.

مراقب باشید پرتقال‌ها در فر زود می‌سوزند و قبل از تیره شدن رنگ پرتقال‌ها، آن‌ها را از فر خارج کنید. معمولا آماده شدن چیپس پرتقال در فر با توجه به ضخامت پرتقال‌ها حدود ۲ تا ۴ ساعت طول می‌کشد. اگر دوست دارید چیپس پرتقال شما خشک‌تر شود می‌توانید برای مدت زمان بیشتری پرتقال‌ها را در فر بگذارید.

روش درست کردن چیپس پرتقال در آفتاب

اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که آفتاب به اندازه کافی وجود دارد، می‌توانید برای تهیه چیپس پرتقال از نور خورشید استفاده کنید. برای این کار باید پرتقال‌ها را به صورت ورقه‌ای برش دهید و در صورت تمایل به کمی شهد آغشته کنید. یک سینی بزرگ بردارید و پرتقال‌ها را با کمی فاصله در سینی بچینید.

برای این که مگس و گرد و خاک روی پرتقال‌ها جمع نشود، می‌توانید یک توری پارچه‌ای نازک روی آن‌ها قرار دهید. سپس سینی را در مقابل نور مستقیم خورشید قرار دهید. معمولا خشک کردن میوه پرتقال به این روش حدود ۳ تا ۴ روز طول می‌کشد. بهتر است شب‌ها سینی را به داخل خانه ببرید و روزها دوباره در معرض نور خورشید بگذارید.

روش تهیه چیپس پرتقال با میوه خشک‌کن

طرز تهیه چیپس پرتقال با میوه خشک‌کن

برای تهیه چیپس پرتقال مجلسی می‌توانید از دستگاه میوه خشک‌کن نیز استفاده کنید. در طرز تهیه پرتقال خشک با دستگاه میوه خشک‌کن باید ورقه‌های پرتقال را در سینی مخصوص دستگاه بچینید. سپس میوه خشک‌کن را روی کمترین دما در حدود ۴۳ درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید و اجازه دهید پرتقال‌ها را به آرامی خشک شوند.

معمولا تهیه چیپس پرتقال در میوه خشک‌کن حدود ۱۲ تا ۴۸ ساعت طول می‌کشد. در این مدت حتما پرتقال‌ها را بررسی کنید و در صورت نیاز آن‌ها را برگردانید تا به درستی خشک شوند.

روش تهیه چیپس پرتقال در مایکروویو

برای خشک کردن میوه پرتقال در مایکروویو و درست کردن چیپس پرتقال باید پرتقال‌های برش خورده را روی سینی مایکروفر قرار دهید. سپس دستگاه را روی پایین‌ترین درجه تنظیم کنید و اجازه دهید ورقه‌های پرتقال به آرامی خشک شوند. هر چند دقیقه یک بار پرتقال‌ها را چک کنید و آن‌ها را زیر و رو کنید تا به خوبی خشک شوند.

روش تهیه چیپس پرتقال در ایرفرایر

یکی دیگر از روش‌های تهیه چیپس پرتقال استفاده از «ایرفرایر» یا سرخ‌کن‌های برقی و بدون روغن است. برای این کار باید پرتقال‌ها را به صورت ورقه‌ای برش دهید. سپس دستگاه را برای یک ساعت روی کمترین دمای ممکن تنظیم کنید. ورقه‌های پرتقال‌ را در دستگاه بچینید و صبر کنید تا پرتقال‌های شما خشک شوند. بعد از نیم ساعت حتما پرتقال‌ها را چک کنید و در صورت نیاز آن‌ها را زیر و رو کنید.

نکات و فوت و فن‌های طرز تهیه چیپس پرتقال

نکات و فوت و فن‌های طرز تهیه چیپس پرتقال

  • اضافه کردن شهد به چیپس پرتقال شما مزه شیرین و خوشمزه‌ای می‌بخشد. اما در صورت تمایل می‌توانید این چیپس را بدون شهد نیز آماده کنید.
  • در صورت تمایل می‌توانید برای شیرین کردن چیپس پرتقال از کمی عسل رقیق شده نیز استفاده کنید. در صورت تمایل می‌توانید عسل را به صورت اینترنتی، حضوری و تلفنی از فروشگاه‌های همواره تخفیف افق کوروش تهیه کنید.
  • برای تهیه چیپس پرتقال می‌توانید پوست پرتقال‌ها را با احتیاط و نازک جدا کنید و از پرتقال بدون پوست برای تهیه چیپس استفاده کنید. در مورد خواص پوست پرتقال چیزی می‌دانید؟
  • می‌توانید چیپس پرتقال را با پرتقال خونی نیز آماده کنید.
  • اگر از پرتقال هسته‌دار برای تهیه چیپس پرتقال استفاده می‌کنید، حتما هسته پرتقال‌ها را جدا کنید.
    می‌توانید چیپس پرتقال را به عنوان یک تنقلات سالم در طول روز مصرف کنید یا از آن برای تزیین انواع کیک، مافین و دسرهای خانگی استفاده کنید.
  • قبل از قرار دادن چیپس پرتقال در شیشه صبر کنید تا کاملا خنک شود، سپس چیپس‌ها را در یک ظرف شیشه‌ای یا پلاستیکی در بسته بریزید.
  • چیپس پرتقال مثل خواص پرتقال برای بدن مفید است و یک جایگزین فوق‌العاده برای تنقلات ناسالم و شیرین است. از مهم‌ترین فواید چیپس پرتقال می‌تواند به کاهش سطح کلسترول، محافظت از قلب و پیشگیری از سرطان اشاره کرد.
  • می‌توانید برای شیرین کردن چیپس پرتقال به جای شهد از شربت پرتقال نیز استفاده کنید. برای خرید انواع شربت از جمله شربت پرتفال به صورت آنلاین، حضوری و تلفنی می‌توانید خرید خود را از فروشگاه‌های افق کوروش انجام دهد.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه مربای به شفاف و براق به روش مجلسی

سوالات متداول

برای تهیه چیپس پرتقال از چه نوع پرتقالی استفاده کنیم؟

برای درست کردن چیپس پرتقال بهتر است از پرتقال‌های شیرین و بدون هسته استفاده کنید.

طرز تهیه چیپس پرتقال شکلاتی چگونه است؟

برای تهیه چیپس پرتقال شکلاتی می‌توانید بعد از آماده کردن چیپس پرتقال مقداری شکلات را به روش بن ماری آب کنید و یک سمت پرتقال‌ها را به شکلات آغشته کنید. سپس پرتقال‌ها را روی توری یا کاغذ روغنی قرار دهید تا شکلات خشک شود. حالا می‌توانید از این چیپس پرتقال شکلاتی برای پذیرایی از مهمان‌ها و تزیین دسرهای خانگی خود استفاده کنید.

 

 

کالابرگ الکترونیک

Leave A Reply

Your email address will not be published.