۲ طرز تهیه دمی یارما با گوشت چرخ کرده و بدون گوشت + فیلم

0 199


تخفیفات نیمه اول مهر افق کوروش

دمی یارما یا به قول اردبیلی‌ها «یارما دمی» جزو غذاهای محلی اردبیلی است که برخی به آن بلغور پلو نیز می‌گویند. در زبان آذری به بلغور گندم «یارما» گفته می‌شود. دستور تهیه دمی یارما، پلو محلی اردبیل، ساده است و معمولا با گوشت چرخ کرده و همچنین بدون گوشت و گیاهی درست می‌شود. در این مقاله از سرویس آشپزی در مجله کوروش می‌توانید با طرز تهیه دمی یارما ترکی و خوشمزه با بلغور گندم به ۲ روش با گوشت و بدون گوشت آشنا شوید.

 

 

مواد لازم برای تهیه دمی یارما با گوشت چرخ کرده

مواد اولیه مقدار مورد نیاز
بلغور گندم ۱ لیوان فرانسوی دسته‌دار
سیب زمینی ۱ عدد متوسط
پیاز ۲ عدد متوسط
گوشت چرخ کرده ۳۰۰ گرم
نمک، زردچوبه و فلفل سیاه به مقدار لازم
رب گوجه فرنگی ۱ قاشق غذاخوری
آب ولرم ۳ لیوان فرانسوی دسته‌دار
روغن سرخ کردنی ۱ قاشق غذاخوری

 

مدت زمان آماده‌سازی مواد: ۲۰دقیقه
مدت زمان پخت دمی یارما: ۴۵ دقیقه تا ۱ ساعت
میزان کالری در هر ۱۰۰ گرم دمی یارما: حدود ۱۱۰ کیلوکالری

مراحل طرز تهیه دمی یارما اردبیلی

دمی یارما یک غذای ساده و خوشمزه است که می‌توانید آن را برای وعده ناهار یا شام آماده کنید. برای تهیه آن در ابتدا بلغور گندم را ۲ ساعت در آب خیس کنید. در ادامه می‌توانید با مراحل طرز تهیه دمی یارما با گوشت چرخ کرده آشنا شوید.

مرحله اول؛ سیب زمینی و پیاز را خرد کنید

سیب زمینی و پیاز را برای تهیه دمی یارما خرد کنید

در اولین مرحله از طرز تهیه دمی یارما باید سیب زمینی را بشویید و پوست آن را جدا کنید. سپس آن را به صورت نگینی خرد کنید. پوست یکی از پیازها را جدا کنید و آن را بشویید. پیاز را هم به صورت نگینی درشت خرد کنید و کنار بگذارید.

مرحله دوم؛ پیاز را با گوشت چرخ‌ کرده و ادویه‌ها ترکیب کنید

برای تهیه دمی یارم پیاز را با گوشت چرخ‌کرده و ادویه‌ها ترکیب کنید

در این مرحله باید پیاز بعدی را بشویید و پوست آن را جدا کنید. پیاز را رنده کنید و با گوشت چرخ‌کرده مخلوط کنید. مقداری زردچوبه، نمک و فلفل سیاه به این ترکیب اضافه کنید. با دست مواد را مخلوط کنید و برای چند دقیقه ورز دهید تا ادویه‌ها به خورد گوشت بروند و ترکیب یکدستی ایجاد شود.

در صورت تمایل می‌توانید گوشت چرخ‌ کرده، زردچوبه، نمک و فلفل سیاه را به صورت آنلاین، حضوری و تلفنی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش تهیه کنید.

مرحله سوم؛ مایه گوشت چرخ کرده را در یخچال قرار دهید

بعد از این که گوشت به خوبی با پیاز و ادویه‌ها ترکیب شد، باید آن را برای ۱ ساعت در یخچال قرار دهید تا استراحت کند.

مرحله چهارم؛ پیاز نگینی خرد شده را در روغن سرخ کنید

برای تهیه دمی یارما پیاز را در روغن سرخ کنید

در این مرحله از طرز تهیه دمی یارما باید مقداری روغن در قابلمه‌ای که می‌خواهید دمی یارما را در آن بپزید بریزید و صبر کنید تا روغن داغ شود. پیازها را در روغن داغ سرخ کنید تا طلایی شوند. سپس کمی زردچوبه به آن‌ها اضافه کنید و خوب تفت دهید تا بوی خامی زردچوبه از بین برود.

برای تهیه انواع روغن مایع و روغن جامد و نیمه جامد و پیاز داغ منجمد به صورت آنلاین، حضوری و تلفنی می‌توانید خرید خود را از فروشگاه‌های افق کوروش تهیه کنید.

مرحله پنجم؛ سیب زمینی و گوشت را به پیاز سرخ شده اضافه کنید

برای تهیه دمی یارما سیب زمینی و گوشت را به پیاز سرخ شده اضافه کنید

بعد از این که پیاز سرخ شد، سیب زمینی خرد شده را به قابلمه اضافه کنید و برای چند دقیقه تفت دهید. سپس مواد را کمی کنار بزنید و مایه گوشت مزه‌دار شده را اضافه کنید و همه مواد را با هم ترکیب کنید و برای چند دقیقه تفت دهید.

مرحله ششم؛ رب گوجه را به مواد دمی یارما اضافه کنید

در این مرحله از طرز تهیه دمی یارما باید رب گوجه فرنگی را به سایر مواد اضافه کنید. بهتر است مواد را کمی کنار بزنید و بعد رب را اضافه کنید تا رب ابتدا کمی در روغن تفت بخورد. سپس همه مواد را خوب هم بزنید. چند دقیقه رب را در روغن تفت دهید تا بوی خامی آن گرفته شود. طرز تهیه رب گوجه را بلد هستید؟

در صورت تمایل می‌توانید رب گوجه فرنگی را به صورت آنلاین، حضوری و تلفنی از فروشگاه‌های افق کوروش تهیه کنید.

مرحله هفتم؛ بلغور گندم را به ماهیتابه اضافه کنید

بعد از اینکه مواد دمی یارما را ترکیب کردید، در این مرحله باید بلغور گندم را اضافه کنید. بهتر است قبل از اضافه کردن بلغور گندم به این غذا آن را برای ۱ تا ۲ ساعت در آب بخیسانید. سپس آن را با سایر مواد ترکیب کنید و ۲ تا ۳ لیوان آب ولرم به قابلمه اضافه کنید.

کمی نمک و فلفل به غذا اضافه و صبر کنید تا مواد دمی یارما برای چند دقیقه بجوشند و آب آن کم شود. بلغور خیلی زود پخته می‌شود، به همین دلیل می‌توانید این غذا را در کمتر از ۱ ساعت آماده کنید.

در صورت تمایل بلغور گندم را به صورت آنلاین، حضوری و تلفنی از فروشگاه‌های افق کوروش تهیه کنید.

مرحله هشتم؛ اجازه دهید دمی یارما جا بیفتد

اجازه دهید دمی یارما جا بیفتد

بعد از اینکه آب غذا کم شد، درب قابلمه را روی آن قرار دهید اجازه دهید دمی یارما با شعله ملایم دم بکشد و آماده شود. زمانی که غذا غلیظ شد و بلغور به خوبی پخت، دمی یارمای شما آماده است. پیشنهاد می‌شود دمی یارما را در کنار انواع ترشی مخلوط یا ترشی کلم قرمز و سبزی خوردن تازه سرو کنید. به منظور تزیین دمی یارما می‌توانید از سبزیجات تازه‌ای مثل برگ گشنیز و نعنا استفاده کنید.

مواد لازم برای تهیه یارما پلو ترکیه بدون گوشت

مواد اولیه مقدار مورد نیاز
بلغور گندم ۲ لیوان فرانسوی دسته‌دار
گوجه فرنگی ۱ عدد
پیاز ۱ عدد
فلفل سبز ۱ عدد
رب گوجه ۱ قاشق غذاخوری
نمک، فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم
روغن سرخ کردنی به مقدار لازم

 

روش تهیه یارما پلو ترکی به روش گیاهی

طرز تهیه یارما پلو ترکیه

برای تهیه دمی یارما یا یارما پلو ترکیه بدون گوشت باید بلغورها را برای ۲ ساعت بخیسانید. سپس پیاز را نگینی خرد کنید و با روغن تفت دهید. فلفل سبز نگینی خرد شده را همراه با نمک، فلفل سیاه و زردچوبه اضافه کنید. پوست گوجه فرنگی را جدا و آن را خرد کنید و همراه با رب گوجه به سایر مواد اضافه کنید و تفت دهید.

بلغور خیس خورد را آبکش کرده، را به سایر مواد اضافه کنید و خوب تفت دهید. مقداری آب جوش در ماهیتابه بریزید و صبر کنید تا آب تبخیر شود. درب قابلمه را برای ۱۵ دقیقه روی آن قرار دهید و شعله گاز را کم کنید تا دمی یارما وگان دم بکشد و آماده شود. در ترکیه این غذا همراه با ماست چکیده یا ترشی سرو می‌شود.

در صورت تمایل ماست و ترشی را به صورت آنلاین، حضوری و تلفنی از فروشگاه‌های افق کوروش تهیه کنید.

نکات و فوت و فن‌های طرز تهیه دمی یارما

نکات و فوت و فن‌های طرز تهیه دمی یارما

 • در طرز تهیه دمی یارما اردبیلی می‌توانید از هویج خرد شده نیز استفاده کنید. در صورت استفاده از هویج باید آن را به صورت نگینی خرد کنید و همراه با سیب زمینی به سایر مواد اضافه کنید.
 • طرز تهیه دمی یارما تبریز هم به همین ترتیب است.
 • بلغور گندم مقدار سنگین است و از همین رو دمی یارما غذای سنگینی است. بهتر است این غذا را برای وعده ناهار میل کنید.
 • برای تهیه دمی یارما می‌توانید به جای رب گوجه فرنگی از گوجه رنده شده یا خرد شده نیز استفاده کنید.
 • برخی افراد برای تهیه دمی یارما به جای بلغور گندم از بلغور جو نیز استفاده می‌کنند.
 • ارگانیک و تازه بودن مواد مورد استفاده در تهیه دمی یارما اهمیت زیادی بر طعم و مزه این غذا دارد.
 • دمی یارما باید بعد از پخت کاملا غلیظ و کم آب شود، بنابراین اجازه دهید غذا به طور کامل دم بکشد و بعد آن را از روی شعله گاز بردارید.
 • برخی افراد دمی یارما را بدون رب گوجه فرنگی و گوجه فرنگی درست می‌کنند و تنها مقداری زردچوبه برای خوشرنگ شدن این غذا به آن اضافه می‌کنند.
 • بلغور گندم خواص زیادی برای سلامت دارد. از مهم‌ترین خواص بلغور می‌توان به بهبود هضم غذا، کاهش وزن، افزایش گردش خون، تقویت استخوان‌ها، تقویت سیستم ایمنی بدن، بهبود خواب و تسریع رشد در کودکان اشاره کرد.
 • به خاطر داشته باشید که دمی یارما خیلی زود شفته می‌شود، بنابراین بهتر است از اضافه کردن آب زیاد به آن اجتناب کنید.
 • برای این که دمی یارمای شما ظاهر جذاب‌تری داشته باشد می‌توانید آن را در یک کاسه بریزید و خوب فشار دهید. سپس کاسه را در بشقاب برگردانید تا غذای شما به صورت قالبی خارج شود. حالا می‌توانید دمی یارما را با سبزیجات تازه تزیین و سرو کنید.

سوالات متداول

دمی یارما چیست؟

دمی یارما همان بلغور پلو است. در زبان آذری به بلغور گندم یارما گفته می‌شود. برای تهیه آن از ترکیب بلغور، گوشت چرخ‌ کرده، سیب زمینی، پیاز و رب گوجه استفاده می‌شود.

برای تهیه دمی یارما از چه نوع گوشتی استفاده کنیم؟

در طرز تهیه دمی یارما به روش اردبیلی بهتر است از گوشت چرخ‌ کرده گوسفندی استفاده کنید.

طرز تهیه دمی یارما بدون گوشت چگونه است؟

برای تهیه دمی یارما بدون گوشت می‌توانید تنها از ترکیب پیاز، سیب زمینی، هویج، رب گوجه و بلغور گندم استفاده کنید.

 

 

کالابرگ الکترونیک

Leave A Reply

Your email address will not be published.