کش بک چیست؟ تاثیر آن بر افزایش فروش کافه و رستوران‌ها

0 174


کش‌بک (Cash Back) یا بازگشت وجه نقد یک استراتژی بازاریابی است که درصدی از مبلغ خرید مشتریان را به‌عنوان پاداش نقدی یا اعتباری به‌ ‌آن‌ها برمی‌گرداند. این مدل بازاریابی می‌تواند در بخش‌های مختلفی از جمله خرده‌فروشی، تجارت الکترونیک و بانکداری به کار گرفته شود. اما یکی از بخش هایی که استفاده از کش‌بک می‌تواند بسیار مفید باشد، صنعت غذاست. کافه‌ها و رستوران‌ها می‌توانند از این روش برای افزایش فروش و رضایت مشتریان خود استفاده کنند. در این نوشته قصد داریم بررسی کنیم که کش‌‌بک نقد چگونه کار می‌کند و چرا برای صنعت غذا مفید است.

کش‌ بک جز مهمی از باشگاه مشتریان

امروزه نرم‌افزارهای باشگاه مشتریان رستوران قابلیت‌های بسیاری را برای افزایش رضایت مشتریان در نظر گرفته‌اند. کش ‌بک یکی از اجزای مهم و جدایی ناپذیر باشگاه مشتریان رستوران و کافی شاپ است. با استفاده از این قابلیت در باشگاه مشتریان می‌توان میزان وفاداری مشتریان را افزایش داد و آن‌ها را به خرید بیشتر محصول ترغیب کرد. مشتریان وفادار تا %۶۷  بیشتر از مشتریان معمولی از محصولات و خدمات شما استفاد می‌کنند. با اینکه مشتریان وفادار تنها %۲۰ مشتریان شما را تشکیل می‌دهند، اما آن‌ها تا %۸۰ سود شما را تأمین می‌کنند.

 

بررسی کش بک روی فروش براساس نظرسنجی

طبق نظرسنجی موسسه استاتیستا مشتریان در ایالات متحده بیشتر از همه کشورها از کش‌بک حین خرید استفاده می‌کنند. به طور متوسط  ۵۵٪ پاسخ‌دهندگان از این ویژگی بهره می‌برند. بازگشت وجه نقد می‌تواند روشی مؤثر برای جذب و حفظ مشتریان باشد، به‌ویژه در صنعت رقابتی مانند غذا. کافه و رستوران‌ها جزو کسب‌وکارهایی هستند که رقابت بسیار زیادی در بازار دارند. جلب‌توجه مشتریان و تبدیل آن‌ها به مشتریان دائم، نیاز به ابتکارات خلاقانه و جذاب دارد. کش بک یکی از این ابتکارات است که می‌تواند به کافه و رستوران‌  شما کمک کند تا:

  • مشتریان را به خرید بیشتر ترغیب کنید: با اینکه کافه‌ها و رستوران‌ها محصولات و خدمات مختلفی را ارائه می‌دهند، اما معمولاً سود آن‌ها بستگی به تعداد سفارش‌ها و خرید هر مشتری دارد. با استفاده از کش بک، می‌توانید مشتریان را تشویق کنید تا سفارش‌های بزرگ‌تر یا تعداد بالاتر سفارش دهند. به عنوان مثال، رستوران شما می‌تواند به مشتریان خود پیشنهاد دهد که با خرید بالای ۱ میلیون‌تومان، ۱۰ درصد از مبلغ خود را به صورت اعتبار در حساب خود دریافت کنند. چنین پاداش نقدی باعث محبوب شدن رستوران در بین مشتریان و همچنین افزایش فروش شما خواهد شد.

 

  • مشتریان را به بازگشت دعوت کنید: گاهی پس از خوردن غذای خوشمزه در یک رستوران، ممکن است فکر نکنید که دوباره به آنجا می روید. اما اگر در حساب شما ۱۰.۰۰۰ تومان به‌عنوان کش بک شارژ شده باشد، شاید علاقه‌مند شوید تا دوباره آنجا سفارش دهید و از این پول استفاده کنید. درواقع، با استفاده از کش بک، رستوران یا کافه خود را در ذهن مشتریان تثبیت می‌کنید و احتمال اینکه آن‌ها شما را به دیگران معرفی کنند را افزایش می‌دهید.

 

  • مشتریان را با محصولات و خدمات جدید آشنا کنید: کافه رستوران‌ها برای حفظ جذابیت ، باید همواره محصولات و خدمات جدید و متنوعی را به منوی خود اضافه کنند. اما گاهی اوقات مشتریان عادت دارند غذا و نوشیدنی معمول و موردعلاقه خود را سفارش دهند و تمایل ندارند که منوی جدیدی را امتحان کنند. با استفاده از کش بک، می‌توانید مشتریان را ترغیب کنید تا محصولات و خدمات جدید شما را امتحان کنند و از آن‌ها لذت ببرند. به‌عنوان‌مثال، کافه شما می‌تواند به مشتریان پیشنهاد دهد تا با خرید هر فنجان قهوه، ۵ درصد از مبلغ آن را به‌صورت اعتبار در حساب خود دریافت کنند. سپس به آن‌ها بگویید با استفاده از این پول، می‌توانند نوشیدنی‌های جدید و خوشمزه دیگر را تجربه کنند.

افزایش فروش با بازگشت وجه نقد

بازگشت وجه نقد می‌تواند مشتریان شما را تشویق کند که هزینه بیشتری کنند، زیرا درصدی از آن به حسابشان برخواهد گشت و این موضوع برای آن‌ها ارزشمند است. به‌عنوان‌مثال، مشتری‌ای که ۱۰٪ بازگشت وجه نقد برای فاکتور ۱ میلیون تومانی دریافت می‌کند، ممکن است تمایل بیشتری به سفارش یک نوشیدنی یا دسر اضافه داشته باشد، زیرا احساس می‌کند معامله بهتری کرده است.

افزایش رضایت مشتریان

کش‌بک می‌تواند رضایت مشتری را از طریق ارائه تجربه مثبت و احساس ارزش به او افزایش دهد. مشتریان احتمالاً راحتی و انعطاف‌پذیری این قابلیت را دوست دارند، زیرا می‌توانند خودشان تصمیم بگیرند که چگونه و کی از پاداش خود استفاده کنند.

کاهش هزینه‌ها

کش‌بک باعث خواهد شد تا هزینه‌های کافه‌ها و رستوران‌ها از طریق حذف نیاز به کوپن‌های فیزیکی، کارت‌های تخفیف یا وفاداری کاغذی کاهش یابد.

همچنین می‌تواند به روش‌های مختلفی به نفع مشتریان نیز باشد که عبارت‌اند از:

صرفه‌جویی در هزینه

با برگرداندن بخشی از مبلغ خرید به مشتری، به او کمک می‌کند در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کند.

کسب و استفاده از پاداش

انسان به طور ناخودآگاه تمایل به کسب جایزه و پاداش دارد. کش‌بک این حس را در مشتریان تقویت می‌کند. اعطای اعتبار به مشتریان این حس را در آن‌ها تقویت کرده و احساس مثبتی را به آن‌ها القا می‌کند.

در واقع کش‌بک یک استراتژی برد – برد برای کافه‌ها، رستوران‌ها و مشتریان آنهاست. این استراتژی می‌تواند فروش، رضایت مشتری و صرفه‌جویی را افزایش دهد.  کش‌بک یک راه ساده و مؤثر برای ایجاد ارزش و وفاداری در صنعت غذا است.

قابلیت کش‌بک در نرم‌افزار مدیریت کافه و رستوران ماپرا

کش‌بک معمولاً توسط پلتفرم‌های ثالث مانند نرم‌افزارهای مدیریت کافه و رستوران ارائه می‌شود که نرم‌افزار ماپرا کامل‌ترین نرم‌افزار پیشرو در این حوزه است. رستوران‌ها می‌توانند با تعریف کش‌بک برای مشتریان خود میزان وفاداری آن‌ها را افزایش دهند. میزان کش‌بک می‌تواند بسته به زمان خرید، میزان خرید، محصول سفارش داده شده  متفاوت باشد و مقدار مورد نظر مدیریت کافه و رستوران به کیف پول مشتری بازگردد تا مشتری بتواند در سفارش‌های بعدی خود از آن استفاده کند.

blank

قابلیت باشگاه مشتریان در نرم افزار ماپرا

کش‌‌بک تنها یکی از قابلیت‌های باشگاه مشتریان رستوران نرم‌افزارماپرا است. مجموعه‌ها می‌توانند با ثبت اطلاعات مشتریان خود در باشگاه مشتریان و برگزاری انواع جشنواره‌های تخفیفی و فروش، مشتریان را به خرید و استفاده مجدد از خدمات خود ترغیب کنند. این جشنواره‌ها می‌تواند به‌صورت مناسبتی (مثل اعیاد، روزهای باستانی، مناسبت‌های جهانی و…) تعریف گردد و یا برای دسته خاصی از مشتریان (مشتریانی که قبلا کباب سفارش داده‌اند، مشتریانی که در کنار غذای خود سالاد سفارش داده‌اند و…) تعریف گردد.

در مجموع، باشگاه مشتریان درصورتی‌که به طور مداوم اجرا شود، می‌تواند موتور محرکه‌ای برای رشد فروش، سودآوری و مزیت رقابتی رستوران باشد. رستوران‌ها باید اهداف باشگاه مشتریان را با تمایلات مشتریان خود همسو کرده تا علاوه بر افزایش فروش و سودآوری از هدررفت هزینه‌ها جلوگیری کنند.

نرم‌افزار مدیریت کافه و رستوران ماپرا می‌تواند در راه‌اندازی و برگزاری جشنواره‌های باشگاه مشتریان در کنار مدیران کافه و رستوران قرار گرفته و مشاوره‌های لازم را به آن‌ها ارائه کند.

اگر شما هم علاقه‌مند به استفاده از قابلیت‌های باشگاه مشتریان رستوران ماپرا هستید در خواست خود را از از طریق لینک  mupra.ir/mupraclub ثبت کنید.

به این مطلب امتیاز دهید (تعداد رای: ۱ | امتیاز: ۵)

Leave A Reply

Your email address will not be published.