طرز تهیه کباب برگ ترد و خوشمزه زعفرانی به روش رستورانی + نکات مهم

0 84


طرز تهیه کباب برگ ترد و خوشمزه زعفرانی به روش رستورانی + نکات مهم

آموزش درست کردن کباب برگ خوشمزه خانگی برای 4 نفر

کباب برگ یکی از معروف‌ترین کباب‌های ایرانی است که نیاز به معرفی ندارد. این کباب به خاطر بافت ترد و طعم مخصوص خود، بسیار معروف است و به عنوان یکی از غذاهای پر فروش رستورانی نیز شناخته می‌شود.

طرز تهیه کباب برگ در خانه بسیار راحت بوده و فقط لازم است تا ابتدا گوشت را با یک ضخامت مناسب که در دستور توضیح دادیم برش بزنید، آن را بکوبید تا پهن شود و سپس مزه دار کنید. با این دستور کباب برگی که درست می‌کنید بلافاصله بعد از قرار گرفتن در دهان آب می‌شود.

البته بهتر است بدانید که برای طعم‌دار کردن این کباب می‌توانید از انواع مزه‌هایی که علاقه دارید استفاده کنید. با هستی برای درست کردن یک کباب برگ خوشمزه و حرفه ای به روش رستورانی همراه باشید.

مواد لازم برای تهیه کباب برگ رستورانی

مواد لازم برای 4 نفر
گوشت راسته گوسفندی 1 کیلو
پیاز 3 عدد متوسط
زعفران دم کرده 3 قاشق غذا خوری
روغن مایع 3 قاشق غذا خوری
نمک به مقدار لازم
فلفل سیاه نصف قاشق چای خوری

طرز تهیه کباب برگ مخصوص با گوشت گوسفندی


مرحله اول (برش زدن گوشت برا کم کردن ضخامت آن)

طرز تهیه کباب برگ خوشمزه را با سنجیدن مقدار ضخامت گوشت راسته گوسفندی شروع کنید. در صورتی که گوشت ضخامت زیادی دارد، بهتر است با یک چاقوی تیز، گوشت را از پهنا برش دهید تا برای ادامه کار آماده شود.


مرحله دوم (کوبیدن گوشت برای پهن شدن)

در ادامه یکی از اصلی‌ترین حرکات مهم برای درست کردن یک کباب برگ مخصوص می‌رسیم، و آن هم قرار دادن گوشت روی سطح کار و کوبیدن گوشت با پشت چاقو یا بیفتک کوب است، تا به صورت یکدست در همه جا ضخامتی نیم سانتی داشته باشد.


مرحله سوم (اندازه مناسب برای هر تکه گوشت)

برای درست کردن کباب برگ حرفه‌ای‎، بهتر است بدانید که قطعات گوشت برش خرده باید یک اندازه باشند. بهترین اندازه برای به سیخ زدن گوشت‌ها پهنایی به اندازه 4 انگشت است تا هم به خوبی مغز پخت شوند و هم، ظاهر شیک و زیبایی داشته باشند.


مرحله چهارم (مخلوط کردن زعفران دم کرده با گوشت)

این مرحله یک کاسه جادار انتخاب کنید و تکه‌های گوشت را بعد از کوبیدن و پهن کردن، درون آن قرار دهید. برای طعم دار کردن گوشت؛ ابتدا زعفران بزنید و با دست آن را با گوشت مخلوط کرده و حدود یک ربع در یخچال قرار دهید.

نکته: توجه داشته باشید که اگر قبل از زعفران روغن بزنید، باعث می‌شود زعفران به مقدار کمتری به گوشت جذب شود و عطر و رنگ کمتری هم داشته باشد.


مرحله پنجم (مزه دار کردن گوشت گوسفندی)

پس از زعفرانی شدن گوشت، پیاز را به صورت خلالی درشت خرد کرده و به همراه فلفل سیاه، نمک و روغن مایه با گوشت مخلوط کنید و با دست به خوبی مواد را روی گوشت ورز دهید تا کاملا به خورد گوشت کبابی بروند.


مرحل ششم (قرار دادن گوشت در یخچال)

برای مزه دار شدن گوشت و درست کردن یک کباب برگ با کیفیت، بهتر است مواد را از شب قبل یا حدود 6 ساعت در یخچال بزارید. تا هم گوشت ترد شود و هم طعم مواد را به واسطه سردی هوا به خودش جذب کند.


مرحله هفتم (سیخ زدن تکه ها گوشت)

این مرحله بهتر است ابتدا زغال‌ها را داخل منقل ریخته یا کباب پز را روشن کنید. در ادامه گوشت مزه‌دار شده را از یحچال خارج کرده و روی سطح کار قرار دهید. چند تکه گوشت را ردیفی پشت سر بچینید.


مرحله هشتم (نحوه به سیخ زدن)

برای به سیخ زدن قطعات گوشت، ابتدا یک دست را روی گوشت قرار داده و با دست دیگر سیخ را درون گوشت فرو کنید. برای داشتن یک ظاهر کبابی مجلسی، قطعه‌های گوشت یک اندازه را، به همین صورت به سیخ بزنید.

نکته: نگران لبه‌های آویزان شده گوشت نباشید، زیرا در هنگام کباب شدن جمع می‌شوند.


مرحله نهم (کباب کردن)

این مرحله پس از آماده شدن زغال، سیخ‌ها را روی منقل بچینید و بدون باد زدن اجازه بدهید تا گوشت با حرارت زغال به آرامی کباب شود و مدام سیخ‌ها را بچرخانید تا از هر طرف به صورت کامل مغز پخت، نرم و آبدار شوند.

نکته: باد زدن زیاد باعث می‌شود کباب برگ خشک شود و آبدار نباشد. بهتر برای داغ ماندن زغال‎‌ها، هر از گاهی آن‌ها را باد بزنید.


مرحله دهم (آماده شدن کباب)

کباب برگ خوشمزه‌ای که درست کردید آماده شده. این مرحله با استفاده از فرچه یک مقدار زعفران و کره روی آن‌ها بمالید و سپس به همراه برنج نوش جان کنید.


نکات لازم برای تهیه کباب برگ مخصوص رستورانی

  • ضخامت مناسب گوشت برای این کباب بهتر است نیم سانت باشد.
  • به خوبی گوشت را با پشت چاقو یا با استفاده از بیفتک کوب پهن و صاف کنید.
  • برای داشتن یک کباب برگ مجلسی، بهتر است پهنای هر قطعه گوشت را 4 انگشت در نظر بگیرید.
  • اگر از زعفران استفاده می‌کنید؛ قبل از روغن آن را به گوشت بزنید و حدود 15 دقیقه استراحت دهید.
  • برای مزه‌دار شدن گوشت بهتر است اجازه دهید مواد مزه‌دار کننده به مدت حداقل شش ساعت روی گوشت بمانند.
  • این کباب را زیاد باد نزنید و اجازه دهید با حرارت ملایم زغال و به آرامی کباب شوند.

سخن آخر

در این دستور از مجله آشپزی هستی، برای شما همراهان گرامی نحوه درست کردن کباب برگ خوشمزه با طعم مخصوص را توضیح دادیم. همچنین نحوه برش گوشت و ضخامت مناسب برای درست کردن این کباب معروف ایرانی را نیز توضیح دادیم.

بهتر است بدانید که این کباب محدود به دستور غذایی خاصی نیست و می‌‌توانید برای درست کردنش از انواع مواد و ادویه‌های طعم دهنده دلخواه استفاده کنید.


Leave A Reply

Your email address will not be published.