طرز تهیه مسقطی انار خوشمزه و کشدار به روشی ساده

0 201


تخفیفات نیمه دوم مهر افق کوروش

مسقطی انار یکی از خوشمزه‌ترین انواع دسر پاییزی با بافت نرم و لطیف و مواد ساده برای تهیه است که معمولا به عنوان دسر شب یلدا آن را تهیه می‌کنند. در این مقاله می‌توانید طرز تهیه مسقطی انار به عنوان دسر و شیرینی شب یلدا را در سرویس آشپزی از مجله کوروش بخوانید.

 

مواد لازم برای تهیه مسقطی انار کشدار

طرز تهیه مسقطی انار خوشمزه برای شب یلدا در 5 مرحله ساده

مواد اولیه مقدار مورد نیاز
آب انار تازه ۱ و نیم لیوان فرانسوی دسته‌دار
انار دون شده ۱/۲ لیوان فرانسوی دسته‌دار
شکر ۱/۴ لیوان فرانسوی دسته‌دار
نشاسته گندم ۳ قاشق غذاخوری
گلاب ۱ قاشق غذاخوری
کره ۱/۲ قاشق چای‌خوری
دانه انار برای تزیین مسقطی
مغز گردو، مغز پسته یا خلال پسته (اختیاری) به مقدار لازم

 

مدت زمان آماده‌سازی: ۱۵ دقیقه

مدت زمان پخت مسقطی انار: ۲۰ دقیقه

میزان کالری در ۱۰۰ گرم مسقطی انار: حدود ۴۳۸ کیلوکالری

مراحل طرز تهیه مسقطی انار لقمه‌ای

درست کردن مسقطی با نشاسته، یکی از ساده‌ترین روش‌های تهیه این دسر خوشمزه و سنتی است. در ادامه می‌توانید با مراحل طرز تهیه مسقطی انار با نشاسته آشنا شوید.

مرحله اول؛ ترکیب آب، نشاسته و آب انار را روی حرارت قرار دهید

طرز تهیه مسقطی انار به این صورت است که ابتدا نشاسته گندم را با مقداری آب سرد ترکیب کنید. بعد برای اینکه محلول شفاف و یکدستی داشته باشید، ترکیب آب و نشاسته را از یک صافی یا الک عبور دهید. یک ماهیتابه را روی گاز قرار دهید و سپس آب انار و مخلوط نشاسته و آب را به آن اضافه کنید. مواد را خوب با هم ترکیب کنید و مدام روی حرارت هم می‌زنیم تا نشاسته به تدریج در مواد حل شود.

در صورت تمایل می‌توانید انواع آبمیوه مثل آب انار، نشاسته گندم را به صورت آنلاین، حضوری و تلفنی از فروشگاه‌های افق کوروش تهیه کنید.

مرحله دوم؛ مایه مسقطی را به طور مداوم هم بزنید

در این مرحله از طرز تهیه مسقطی انار باید حرارت را ملایم کنید و مواد را به طور مرتب هم بزنید. بعد از مدتی مواد شروع به غلیظ شدن می‌کند. در این مرحله هم زدن مسقطی اهمیت زیادی دارد و اگر درست هم نزنید، ممکن است مواد گلوله شود.

مرحله سوم؛ گلاب را به مواد مسقطی انار اضافه کنید

زمانی که بعد از حدود نیم ساعت از طرز تهیه مسقطی انار مایه مسقطی غلیظ شد و حالتی شبیه دسر فرنی به خودش گرفت، شکر و سپس گلاب را به آن اضافه می‌کنیم. معمولاً در مسقطی از گلاب استفاده می‌شود، اما اگر از عطر گلاب خوشتان نمی‌آید، می‌توانید آن را حذف کنید. بعد از اضافه کردن گلاب به این دسر شب یلدا با انار باید دوباره مواد را روی حرارت هم بزنید تا غلیظ شود.

می‌توانید شکر و گلاب را به صورت آنلاین، حضوری و تلفنی از فروشگاه‌های افق کوروش تهیه کنید.

طرز تهیه مسقطی انار خوشمزه برای شب یلدا در 5 مرحله ساده

مرحله چهارم؛ صبر کنید تا مایه مسقطی به غلظت مناسب برسد

برای درست کردن مسقطی انار باید مایه آن را آن قدر هم بزنید که سفت شود و هم زدن آن کمی سخت شود. بعد از اضافه کردن گلاب و زمانی که دسر کمی سفت‌تر شد، کره را به آن اضافه می‌کنید و باز هم می‌زنید.

تقریباً ۱ ساعت طول می‌کشد تا مایه مسقطی انار به این غلظت برسد. سپس زیر ماهیتابه را خاموش کنید. بعد از خاموش کردن گاز باید کره را به مسقطی اضافه کنید و خوب هم بزنید. دسر شما زمانی آماده است که وقتی یک قاشق از مواد را برمی‌دارید، موقع ریختن نباید به راحتی پایین بریزد.

می‌توانید کره را به صورت آنلاین، حضوری و تلفنی از فروشگاه‌های افق کوروش تهیه کنید.

مرحله پنجم؛ مایه مسقطی‌ انار را در قالب بریزید

برای درست کردن این مسقطی هم می‌توانید آن را به صورت قالبی آماده کنید و هم مسقطی‌های لقمه‌ای کوچک تهیه نمایید. از آن‌جایی که بافت مسقطی انار کمی سفت است برای اینکه راحت‌تر بتوانید مواد را داخل قالب بریزید، می‌توانید از یک قیف پلاستیکی یکبار مصرف استفاده کنید.

مرحله ششم؛ مسقطی انار را در یخچال قرار دهید

بهتر است قبل از ریختن مایه مسقطی داخل قالب کمی اطراف آن را با روغن مایع چرب کنید. سپس مواد را داخل قیف پلاستیکی بریزید و بعد قالب‌های کوچک یا بزرگی که مد نظرتان است را با دقت پر کنید. در انتها بعد از پر کردن مواد داخل قالب با یک چاقو سطح دسر را صاف کنید.

بعد از پر کردن قالب‌ها باید آن‌ها را برای حدود ۶ ساعت در یخچال قرار دهید تا سفت شوند و خودشان را بگیرند و سپس مسقطی انار را به اشکال دلخواه برش بزنید. در انتها می‌توانید مسقطی خود را با دانه‌های انار یا خلال پسته تزیین کنید. می‌تواند بعد از آماده شدن مسقطی و قبل از اینکه آن را داخل قالب بریزید، از دانه‌های انار یا، مغز گردو، خلال یا مغز پسته نیز هم در داخل مایه مسقطی استفاده کنید.

می‌توانید مغز گردو، مغز پسته و خلال پسته را به صورت آنلاین، حضوری و تلفنی از فروشگاه‌های افق کوروش تهیه کنید.

نکات و فوت و فن‌های طرز تهیه مسقطی انار

  • برای تزیین مسقطی انار می‌توانید از دانه‌های انار، مغز گردو، پودر پسته، پودر نارگیل و انواع مغزها استفاده کنید.
  • اگر به آب انار تازه دسترسی ندارید، می‌توانید مسقطی انار را با آبمیوه‌های بسته‌بندی نیز تهیه کنید.
  • اضافه کردن کره به مسقطی بافت نرم و فوق‌العاده‌ای می‌بخشد، پس به‌هیچ‌ عنوان آن را حذف نکنید.
  • به جای نشاسته پودری می‌توانید برای تهیه مسقطی انار از نشاسته گل نیز استفاده کنید.
  • در طرز تهیه مسقطی انار با پودر ژله باید ابتدا نشاسته و آب انار را ترکیب کنید. سپس مواد را روی حرارت قرار دهید تا بجوشند. پس از آن مقداری پودر ژله انار و شکر را به مسقطی اضافه کنید و مواد را هم بزنید تا به غلظت مناسب برسند. در صورت تمایل می‌توانید پودر ژله را به صورت آنلاین، حضوری و تلفنی از فروشگاه‌های افق کوروش تهیه کنید.

سوالات متداول

ماندگاری مسقطی انار چقدر است؟

می‌توانید مسقطی انار را تا یک هفته در یخچال نگهداری کنید.

سرد شدن و آماده شدن مسقطی انار چقدر طول می‌کشد؟

بعد از آماده کردن مسقطی باید آن را حدود ۵ تا ۶ ساعت در یخچال قرار دهید تا کاملا آماده شود.

 

کالابرگ الکترونیک

Leave A Reply

Your email address will not be published.