طرز تهیه سیر ترشی خوشمزه و خوشرنگ به دو روش هفت ماهه و فوری

0 79


طرز تهیه سیر ترشی خوشمزه و خوشرنگ به دو روش هفت ماهه و فوری

آموزش درست کردن ترشی سیر ساده فوری و هفت ماهه

نحوه درست کردن سیر ترشی خوشمزه فوری در خانه

سیر ترشی یکی از معروف‌ترین چاشنی‌های ایرانی است که به همراه غذا خورده شده و طرفداران زیادی دارد. این ترشی را همه به 7 ساله بودنش می‌شناسند، زیرا در روش سنتی این مدت زمان لازم است تا ترشی سیر به خوبی عمل بیاید. اما در این مطلب، ما روش فوری و طولانی مدت به عمل آوردن این چاشنی لذیذ پر طرفدار را به شما عزیزان آموزش می‌دهیدم.

طرز تهیه ترشی سیر بسیار راحت است و نیاز به مهارت خاصی ندارد. اما نکات کلیدی مهمی وجود دارد که باعث می‌شوند یک ترشی طعم خود را حفظ کرده و برای طولانی مدت قابل استفاده باشد. با مجله آشپزی هستی همراه باشید تا نحوه درست کردن سیر ترشی بسیار خوشمزه و خوشرنگ را به شما همراهان گرامی آموزش دهیم.

مواد لازم برای تهیه ترشی سیر

مواد لازم برای 4 نفر
سیر 1 کیلو
نمک 1 قاشق چای خوری
سرکه به میزان کافی
شیره خرما یا انگور ½ لیوان

طرز تهیه ترشی سیر حرفه ای در خانه


مرحله اول (جدا کردن پوست شیر به صورت بوته‌ای)

طرز تهیه ترشی سیر خوشمزه و حرفه‌ ای رو با پوست گرفتن سیرها شروع کنید. برای این کار ریشه و پوست سیرها رو به صورت بوته‌ای جدا کنید، به طوری که حبه‌های سیر از یکدیگر جدا نشوند و سپس آن‌ها را کاملا بشویید.


مرحل دوم (خشک کردن سیرها در هوای آزاد)

برای جلوگیری از کپک زدن ترشی سیر، بهتر است یک پارچه تمیز را در هوای آزاد پهن کرده و بوته‌های سیر را روی پارچه قرار دهید تا به مدت 4 الی 8 ساعت به خوبی خشک شوند.


مرحله سوم (قرار دادن مواد ترشی داخل ظرف مناسب)

روند درست کردن سیر ترشی رو با انتخاب یک ظرف مناسب برای ترشی انداختن ادامه دهید. پس از خشک شدن، سیرها را به ترتیب داخل ظرف قرار داده و به مقدار گفته شده شیره خرما یا انگور به همراه نمک روی سیرها بریزید.


مرحله چهارم (مقدار اضافه کردن سرکه)

نوبت به سرکه می‌رسد و به اندازه‌ای که روی سیر را بپوشاند، یعنی تا بالای ظرف، سرکه اضافه کنید و سپس روی ظرف را با نایلون بپوشانید و درب آن را محکم ببندید تا هوا نکشد.


مرحله پنجم (مدت زمان آماده شدن سیر ترشی)

برای ترکیب شدن مواد، ظرف را یک مقدار تکان دهید و سپس در جای گرم و تاریک قرار دهید. در این دستور حدود 7 ماه طول می‌کشد تا سیر ترشی برای خوردن آماده شود.


طرز تهیه سیر ترشی فوری در 7 روز

برای درست کردن سیر ترشی فوری، به روش بالا سیرها را شسته و خشک کنید و در ادامه، یک قابلمه جادار انتخاب کرده و سیر را به همراه شیره انگور یا خرما، داخل قابلمه بریزید. در ادامه به اندازه‌ای که روی سیر ها را پوشش دهد، سرکه اضافه کنید و قابلمه را روی حرارت بالا قرار دهید، صبر کنید تا حدود 5 دقیقه سیر در داخل سرکه بحوشد.

در ادامه، قابلمه را از روی حرارت بردارید و اجازه دهید مخلوط سیر و سرکه به خوبی خنک شود و سپس، سیرها را داخل ظرف مورد نظر برای ترشی سیر بچینید، روی آنها سرکه بریزید و درب ظرف را ابتدا نایلون قرار داده و محکم ببندید و در جای تاریک و گرم قرار دهید تا به مدت 7 روز ترشی شما آماده شود.


نکات تکمیلی مهم برای تهیه سیر ترشی

  • در روش فوری، بعد از جوشاندن سیر با سرکه، بهتر است از سرکه جوشیده برای اضافه کردن به ظرف ترشی استفاده نکنید.
  • بهترین مکان برای به عمل آمدن ترشی یک مکان تاریک و گرم است.
  • برای درست کردن ترشی سیر حرفه‌ای، بهتر است از سیرها به صورت بوته ای استفاده کنید.
  • فراموش نکنید بعد از شستن سیر، آن‌ها را به مدت چند ساعت در معرض هوای آزاد قرار داده تا خشک شوند.
  • در صورتی که سیر شسته شده و خیس را با سرکه قاطی کنید، باعث میشود کپک بزند.

سخن پایانی

یکی دیگر از مطالب مجله آشپزی هستی با طرز درست کردن ترشی سیر مخصوص، به پایان رسید. ما به دو روش فوری و 7 ساله، نحوه به عمل آوردن این ترشی را برای شما عزیزان توضیح دادیم. در روش اول برای استفاده از ترشی بهتر است 7 تا 10 ماه صبر کنید تا سیر به همراه سرکه در یک مکان تاریک و گرم به خوبی رسیده و قابل خوردن باشد. اما در روش دوم میتوانید با استفاده از ترفندهای گفته شده، در مدت 7 روز از این ترشی استفاده کرده  از مزه بی نظیری که دارد لذت ببرید


Leave A Reply

Your email address will not be published.