طرز تهیه زیتون پرورده گیلانی

0 84


زیتون پرورده یکی از چاشنی‌های خوشمزه‌ای است که برخی از آن به عنوان دسر، برخی به عنوان پیش غذا و برخی با صرف غذا آن را میل می‌کنند. در این مقاله شما را با طرز تهیه زیتون پرورده گیلانی آشنا خواهیم کرد.

رسپی اصلی و اصیل زیتون پرورده

زیتون پرورده یک چاشنی خوشمزه و پرطرفدار گیلانی است، که با زیتون، گردو، سیر، رب انار، آب انار و سبزیجات معطر محلی گیلانی تهیه می شود. اگر زیتون پرورده را به روش اصیل گیلانی تهیه کنید، بسیار خوشمزه تر از انواع دیگر رسپی های موجود برای این چاشنی است.

زیتون پرورده گیلانی


پیشنهاد ستاره

مواد لازم زیتون پرورده گیلانی

مواد لازم
زیتون ۰.۵ کیلو گرم
رب انار ترش یا ملس ۲ قاشق غذا خوری
گردو ۱۵۰ گرم
چوچاق ۲ قاشق غذا خوری خرد شده (۲ قاشق چوچاق خشک)
خالواش ۱ قاشق غذا خوری خرد شده (۱ قاشق خالواش خشک)
آب انار ترش ۱ استکان
سیر ۳ حبه
روغن زیتون ۲ قاشق غذا خوری
دانه انار ۴ قاشق غذا خوری
گلپر ۱ قاشق چایخوری

طرز تهیه زیتون پرورده گیلانی

طرز تهیه زیتون پرورده گیلانی

گرفتن هسته و شوری زیتون

مقداری زیتون شکسته تهیه کنید. هسته زیتون ها را جدا کنید. برای تهیه زیتون پرورده باید از زیتون شور استفاده کنید. زیتون نباید طعم دار باشد و طعم سرکه، ترشی و ادویه بدهد. اگر زیتون شور ساده در دسترس نیست، زیتون طعم دار را چند ساعت داخل آب قرار دهید تا طعم آن از بین برود. اگر شوری زیتون زیاد بود؛ برای گرفتن شوری زیاد از حد، زیتون ها را چند ساعت داخل آب قرار دهید.

اضافه کردن مواد به زیتون

گردو ها را بسایید و همراه با رب انار، آب انار، دانه انار، سیر له شده و روغن زیتون به زیتون ها اضافه کنید. مواد را خوب هم بزنید تا طعم ها با هم مخلوط شوند.

اضافه کردن سبزی معطر گیلانی و گلپر

چوچاق و خالواش را ریز خرد کرده و به مواد اضافه کنید. اگر چوچاق و خالواش تازه در دسترس ندارید، می توانید از چوچاق و خالواش خشک استفاده کنید. در آخر یک قاشق چایخوری گلپر به مواد اضافه کنید. در ریختن گلپر زیاده روی نکنید، چون نباید عطر گلپر به عطر چوچاق و خالواش غالب شود. زیتون پرورده باید ۲ ساعت داخل یخچال بماند، تا طعم مواد با هم مخلوط شوند.

۶ نکته مهم در تهیه زیتون پرورده گیلانی

  1. سبزی معطر اصلی زیتون پروده چوچاق است و وجود چوچاق در این چاشنی تاثیر زیادی در طعم و عطر پرورده دارد.
  2. اگر نمی خواهید پرورده زیاد ترش شود و علاقه دارید طعم ملس داشته باشد، به جای آب انار ترش از آب انار ملس یا شیرین استفاده کنید.
  3. از پودر سیر در پرورده استفاده نکنید. ممکن است باعث تلخی این چاشنی شود.
  4. سیر را یا له کنید یا ریز رنده کنید تا عطر سیر با همه مواد خوب مخلوط شود؛ اگر سیر را با چاقو خرد کنید، عطر سیر با همه مواد مخلوط نمی شود.
  5. اصالت طعم زیتون پرورده بستگی به استفاده از سبزی معطر و محلی گیلانی دارد. از ریختن آویشن و گشنیز در پرورده خودداری کنید.
  6. به زیتون پرورده پیاز اضافه نکنید. ریختن پیاز در پرورده باعث متفاوت شدن طعم این چاشنی می شود.

زیتون پرورده را می توانید به مدت ۱ هفته داخل یخچال نگداری کنید. ریختن روغن زیتون به دیرتر خراب شدن پرورده کمک می کند. برای تهیه زیتون پرورده به حدود نیم ساعت زمان احتیاج دارید. این چاشنی در کنار انواع غذا ها مثل کباب ها، خورشت ها و حتی ساندویچ ها مصرف می شود.

Leave A Reply

Your email address will not be published.