طرز تهیه حلیم بادمجان مجلسی کشدار بسیار خوشمزه با گوشت + نکات مهم پخت

0 159


طرز تهیه حلیم بادمجان مجلسی کشدار بسیار خوشمزه با گوشت + نکات مهم پخت

آموزش درست کردن حلیم بادمجان مخصوص برای 4 نفر در خانه

نحوه درست کردن حلیم بادمجان ساده به همراه گوشت و طعم بی نظیر

حلیم بادمجان یکی از شناخته شده‌ترین غذاهای سنتی ایرانی است که طعم مخصوص و خوشمزه‌ای که دارد، باعث شده طرفداران زیادی داشته باشد و از هرکجای ایران، این غذای مخصوص، به روش‌های مختلف و طعم‌های گوناگون پخته می‌شود.

طرز تهیه حلیم بادمجان نیازمند دانستن نکاتی برای ترکیب کردن به موقع مواد غذایی و نحوه پخت جداگانه انواع مواد در دستور این غذای بسیار مقوی است تا هم بتوانید به طعم اصیل آن برسید و هم، خاصیت مواد غذایی را به خوبی حفظ کرده و از خوردن این غذا لذت ببرید.

این غذایی سنتی بسیار لذیذ و خوش طعم است و به خاطر داشتن ظاهری شبیه به حلیم، بسیار خوش خوراک بوده و می‌توانید هر بار با تنوع و طعم متفاوت آن را طبخ کنید. برای درست کردن حلیم بادمجان مخصوص مجلسی با مجله آشپزی هستی همراه باشید.

مواد لازم برای تهیه حلیم بادمجان سنتی

مواد لازم برای 4 نفر
بادمجان 1 کیلو
گوشت سردست 250 گرم
عدس 50 گرم
سیر 3 حبه
پیاز 2 عدد متوسط
کشک 100 گرم
نعناع خشک 2 قاشق غذا خوری
نمک به مقدار لازم
فلفل سیاه نصف قاشق چای خوری
زردچوبه یک قاشق چای خوری
روغن به میزان لازم

نکته مهم: حلیم بادمجان به دلیل داشتن کشک در ابتدای پخت نیاز به اضافه کردن نمک ندارد. زیرا ممکن است شور شود و شما را به دردسر بیندازد. بهتر است نمک را در آخر مرحله و پس از اضافه کردن کشک به غذا و چشیدن طعم آن اضافه کنید.

طرز تهیه حلیم بادمجان مخصوص به روش مجلسی


مرحله اول (خرد کردن پیاز)

طرز تهیه حلیم بادمجان خوشمزه رو با شستن و پوست گرفتن یک عدد پیاز شروع کرده و سپس به صورت نگینی ریز خرد کنید. یک تابه مناسب و جادار روی حرارت ملایم قرار دهید و داخل روغن بریزید تا داغ شود.


مرحله دوم (تفت دادن پیاز و گوشت سردست)

پس از داغ شدن روغن، پیاز را داخل تابه بریزید و به خوبی تفت دهید تا سبک شود (نیاز نیست پیاز طلایی شود) و سپس به مقدار لازم، زرچوبه اضافه کرده و به خوبی هم بزنید و بعد گوشت سردست خرد شده را نیز اضافه کنید.


مرحله سوم (مقدار تفت دادن گوشت)

روند آماده سازی مواد اولیه حلیم بادمجان را با تفت دادن گوشت ادامه دهید و به مقدار لازم، فلفل سیاه اضافه کنید و به خوبی گوشت را تفت دهید تا رنگش عوض شده و از رنگ صورتی خود خارج شود.


مرحله چهارم (اضافه کردن آب برای پختن گوشت)

برای پخته شدن هرچه بهتر گوشت، حدود 6 لیوان آب را به تابه اضافه کنید و درب تابه را ببندید. ابتدا حرارت را بالا ببرید تا آب بجوشد و سپس روی ملایم قرار دهید تا به مدت زمان مناسب، گوشت به خوبی پخته شده و نرم شود.


مرحله پنجم (خرد کردن بادمجان)

در ادامه به سراغ شستن و پوست گرفتن بادمجان بروید و به خوبی دم آنها را جدا کرده و از وسط نصف کنید (بهتر است از بادمجان متوسط استفاده کنید) ابتدا آنها را آبکش کرده تا هنگام سرخ کردن باعث پاشش روغن نشود.


مرحله ششم (سرخ کردن بادمجان)

نحوه درست کردن حلیم بادمجان را با قرار دادن یک تابه مناسب روی حرارت ملایم ادامه دهید و یک مقدار روغن اضافه کنید و پس از داغ شدن روغن، بادمجان‌ها را داخل تابه بچینید و هر دو طرفشان را به خوبی سرخ کنید تا طلایی شوند.


مرحله هفتم (نکات مهم برای اندازه پخته شدن گوشت)

این مرحله بادمجان‌ها را از تابه خارج کرده و کنار بزارید. صبر کنید تا به مدت 2 ساعت گوشت به خوبی پخته شود. بهتر است بدانید گوشت گوسفندی زود پخته می‌شود و گوشت گوساله نیاز به زمان بیشتر برای پختن و نرم شدن دارد.

نکته: مقدار آب گوشت را طوری در نظر بگیرید که در هنگام پخت، نیاز به اضافه کردن آب نداشته باشد. در آخر نیز بهتر است حدود 1 لیوان آب گوشت باقی مانده باشد.


مرحله هشتم (ریش ریش کردن گوشت)

طرز پخت حلیم بادمجان مخصوص را با خارج کردن گوشت پخته شده از قابلمه ادامه دهید. ابتدا اجازه دهید خنک شود و سپس، گوشت را به خوبی ریش ریش کنید و دوباره داخل قابلمه حاوی آب گوشت بریزید. (فراموش نکنید که آب باقی مانده گوشت را نگه دارید).


مرحله نهم (پختن عدس)

در ادامه برای پخت هرچه بهتر این غذا، یک قابمه را تا نصف از آب پر کرده و روی حرارت قرار دهید و عدس را به آب اضافه کنید تا به خوبی پخته شود. مدت زمان پخت عدس، به نوع آن بستگی دارد.


مرحله دهم (تفت دادن پیاز و سیر)

در این مدت پیاز باقی مانده و سیرها را نیز پوست بگیرید. پیاز را به صورت نگینی خرد کرده و یک تابه روی حرارت ملایم قرار داده و به همراه یک مقدار روغن، پیاز را تفت دهید تا طلایی شود و سپس سیرها را نیز خرد کرده و به تابه اضافه کنید.


مرحله یازدهم (مقداری که سیر باید سرخ شود)

مراقب تفت دادن سیر باشید، زیرا به سرعت میسوزد و عطر و طعمش از بین می‌رود. یک مقدار که سیر سرخ شد، مواد را از تابه خارج کرده و روی صافی قرار دهید تا روغن اضافی آنها به خوبی گرفته شود.


مرحله دوازدهم (تفت دادن نعناع خشک)

برای طعم دادن به حلیم بادمجان، به مقدار گفته شده نعناع خشک را داخل روغن داغ قرار دهید و بعد از 15 ثانیه تابه را از روی حرارت بردارید تا به خوبی سرخ شود. نعناع داغ به سرعت میسوزد و نباید روی حرارت سرخ شود.


مرحله سیزدهم (اضافه کردن عدس و بادمجان به گوشت)

این مرحله به عدس سر بزنید و در صورت پخته شدن، با استفاده از گوشت کوب آن را به خوبی له کنید و داخل قابلمه حاوی گوشت ریش ریش بریزید. در ادامه بادمجان‌های سرخ شده و نصف پیاز، سیر و نعناع خشک سرخ شده را نیز اضافه کنید.


مرحله چهاردهم (اضافه کردن کشک در آخرین مرحله)

قابلمه را روی حرارت ملایم گذاشته تا بادمجان‌ها با آب گوشت به خوبی پخته شوند. پس از پخته شدن کامل مواد غذایی، در مراحل آخر، کشک را نیز اضافه کرده و سپس از غذا بچشید و در صورت نیاز یک مقدار نمک اضافه کنید.


مرحله پانزدهم (آماده شدن غذا)

حلیم بادمجان خوشمزه‌ای که پختید آماده است. با اضافه کردن کشک 10 دقیقه صبر کنید و به خوبی مواد را هم بزنید تا هم بادمجان‌ها له شوند و همه مواد به خوبی با یکدیگر ترکیب شده و سپس به همراه سبزی و ترشی نوش جان کنید.

همچنین بخوانید: طرز تهیه حلیم بادمجان

سخن آخر

حلیم بادمجام یک غذایی پر ملات و تهیه شده از انواع مواد غذایی گیاهی و گوشت است که هم طعم بسیار جالبی دارد و هم تنوع پخت بی نظیرش باعث شده تا بتوانید هر بار با یک طعم جدید این غذا را بپزید.

در دستوری که از این غذا برایتان قرار داده‌ایم، از گوشت سردست استفاده کردیم، اما شما می‌توانید برای طعم هرچه بیشتر از گوشت گردن نیز استفاده کنید. در این طرز پخت، میتوانید به دو صورت، بادمجان‌ها را با گوشت بپزید، هم به صورت ورقه‌ای و هم به صورت له و پوره شده.


Leave A Reply

Your email address will not be published.