طرز تهیه بادمجان شکم پر خوشمزه با گوشت چرخ کرده و سس مخصوص + نکات مهم

0 25


طرز تهیه بادمجان شکم پر خوشمزه با گوشت چرخ کرده و سس مخصوص + نکات مهم

آموزش درست کردن بادمجان شکم پر مقوی و لذیذ در خانه برای 4 نفر

نحوه درست کردن بادمجان شکم پر با طعم بی نظیر به همراه گوشت و سبزیجات

بادمجان شکم پر یکی از غذاهای معروف ایرانی است که به خاطر ظاهر خاص و شکمی که از انواع مواد غذایی مختلف با طعم‌های گوناگون پر شده، به عنوان یک غذاهای مجلسی برای انواع مهمانی‌ها استفاده می‌شود و طرفداران زیادی دارد.

طرز تهیه بادمجان شکم پر بسیار راحت است، همچنین این غذا در همه شهرهای ایران با طعم‌های گوناگون و روش‌های مختلف و با مواد غذایی خوشمزه تهیه می‌شود که با استفاده از آن‌ها می‌توانید هر بار این غذای لذیذ را با یک طعم جدید درست کنید.

درست کردن یک غذای شکم پر آن هم با بادمجان و گوشت چرخ کرده و سس مخصوص، باعث می‌شود همه گشنه شوند و کسی تا آخر غذا نتواند از خوردن دست بکشد. در ادامه با مجله آشپزی هستی برای درست کردن یک بادمجان شکم پر مقوی و خوشمزه همراه باشید.

مواد لازم برای تهیه بادمجان شکم پر مجلسی

مواد لازم برای 4 نفر
بادمجان 6 عدد
گوشت چرخ کرده 250 گرم
گوجه فرنگی 3 عدد بزرگ
پیاز 2 عدد
سبزی معطر سبزی معطر
رب گوجه 2 قاشق غذا خوری
فلفل سیاه ½ قاشق چای خوری
زردچوبه 1 قاشق چای خوری
نمک به میزان لازم
روغن به میزان لازم

طرز تهیه بادمجان شکم پر خانگی با طعم ویژه


مرحله اول (گرفتن تلخی بادمجان)

طرز تهیه بادمجان شکم پر را با شستن و پوست گرفتن بادمجان‌ ها شروع کنید. در ادامه یک سینی مناسب را انتخاب کرده و بادمجان ها را روی آن بچینید و روی آنها نمک بپاشید و حدود 45 دقیقه اجازه دهید تا با نمک استراحت کنند تا تلخیشان گرفته شود.


مرحله دوم (تفت دادن پیاز)

در ادامه بهتر است 2 عدد پیاز را پوست گرفته و به صورت نگینی خرد کنید. یک تابه مناسب روی حرارت ملایم قرار دهید و روغن اضافه کنید تا داغ شود و سپس پیازها را نیز داخل تابه بریزید و تفت بدهید.


مرحله سوم (اضافه کردن زردچوبه)

برای درست کردن بادمجان شکم پر، پیاز را تا زمانی که سبک و شیشه‌ای شود تفت دهید و سپس، زردچوبه اضافه کنید و دوباره هم بزنید تا مواد یکدست شوند.


مرحله چهارم (اضافه کردن رب گوجه)

در ادامه رب گوجه را به مقدار گفته شده اضافه کنید و به خوبی تفت بدهید تا خامی رب گرفته شود و بوی آن نیز پخش شود و به خوبی با پیاز مخلوط کنید تا یکدست شوند. در ادامه نصف مخلوط رب و پیاز را داخل ظرف جداگانه بریزید که برای سس از آن استفاده کنید.


مرحله پنجم (اضافه کردن گوشت چرخ کرده)

این مرحله باید گوشت چرخ کرده را با باقی مانده پیاز و رب اضافه کرده و شروع کنید به تفت دادن گوشت. یک مقدار که رنگش عوض شد، فلفل سیاه اضافه کنید و هم بزنید تا طعم ادویه و رب به خورد گوشت چرخ کرده برود.


مرحله ششم (تفت دادن مواد با سبزی معطر)

طرز پخت بادم جان شکم پر را با اضافه کردن سبزی شکم پر به مواد داخل تابه ادامه دهید و پس از ترکیب شدن همه‌‌ی مواد غذایی،  تابه را از روی حرارت بردارید تا به سراغ درست کردن سس برویم.


مرحله هفتم (پختن سس)

برای طبخ سس، گوجه‌ها را پوست بگیرید و با رنده متوسط رنده کنید و داخل یک تابه مناسب ریخته و یک مقدار هم بزنید. در ادامه نصف لیوان آب اضافه کرده و بعد نصف باقی مانده مخلوط پیاز و رب را اضافه کنید.


مرحله هشتم (اضافه کردن ادویه و سبزی معطر)

برای خوشمزه‌تر شدن سس بادمجان شکم پر، یک مقدار سبزی معطر، فلفل سیاه و نمک به سس اضافه کرده و مواد را هم بزنید. حدود 5 الی 7 دقیقه اجازه دهید تا آب اضافی سس گرفته و غلیظ شود و تابه را از روی حرارت بردارید.


مرحله نهم (سرخ کردن بادمجان)

در ادامه وقتش رسیده که بادمجان‌های نمک خورده را بشویید و با استتفاده از چاقو، روی هرکدام از بادمجان ها یک شکاف طولی ایجاد کنید. برای سرخ کردن آن‌ها، یک تابه مناسب روی حرارت گذاشته و روغن اضافه کنید.


مرحله دهم (ریختن مواد میانی در داخل شکم بادمجان)

پس از داغ شدن روغن بادمجان ها را سرخ کنید و از تابه بیرون بیاورید. اجازه دهید خنک شوند و سپس از مواد میانی گوشت و سبزیجات معطر داخل شکافی که روی بادمجان ها ایجاد کردید بریزید و آن‌ها را شکم پر کنید.


مرحله یازدهم (آخرین مرحله از پخت غذا)

این مرحله بادمجان های شکم پر شده را درون تابه سس قرار داده و تابه را روی حرارت ملایم قرار دهید و درب تابه را ببندید، صبر کنید تا بادمجان شکم پر کاملا پخته و طعم مواد به خورد هم برود و سپس نوش جان کنید.


نکات تکمیلی لازم برای تهیه بادمجان شکم پر

  • برای درست کردن این غذا میتوانید از بادمجان های کوچک یا بزرگ، طبق سلیقه خود استفاده کنید.
  • حتما بادمجان ها را پوست بگیرید و روی آن ها نمک بپاشید تا تلخی آن ها گرفته شود.
  • فراموش نکنید که نصف مخلوط پیاز و رب را برای سس این غذا کنار بزارید.
  • میتوانید از ادویه های دلخواه برای درست کردن این غذای شکم پر مخصوص استفاده کنید.
  • برای طبخ بادمجان شکم پر شمالی، میتوانید از انار، رب انار و سبزی‌های شمالی استفاده کنید.

سخن آخر

بادمجان شکم پر یکی از غذاهای مجلسی و پر طرفدار است که در این مطلب از هستی یک دستور بسیار خوشمزه با گوشت چرخ کرده، سبزیجات معطر و سس مخصوص را برایتان قرار دادیم. امیدوارم از طبخ این غذای بسیار خوشمزه لذت ببرید.


Leave A Reply

Your email address will not be published.