طرز تهیه آش اوماج خوشمزه و خانگی به روش سنتی تبریزی

0 256


طرز تهیه آش اوماج خوشمزه و خانگی به روش سنتی تبریزی

آموزش درست کردن آش اوماج تبریز و ارومیه

آموزش درست کردن آش اوماج

آش ها بخش عظیمی از آشپزی سنتی ایرانی را به خود اختصاص داده اند و به همین دلیل در سراسر ایران می توانید انواع آش های خوشمزه و منحصر به فرد را پیدا کنید که هر کدام امضای خاص خود را دارند.

یکی از آش های محلی ایرانی، آش اوماج است که در تبریز و اردبیل تهیه می شود و درست کردن آن شرایط و روش خاصی دارد که در ادامه ی این مطلب برای شما آن را آموزش داده ایم.

اوماج به نوعی از خمیر گفته می شود که ابتدا آن را تهیه می کنند و سپس با رنده دندانه درشت و یا با دست به صورت گرد درست می کنند.

مواد مورد نیاز برای تهیه آش اوماج

جعفری و گشنیز نیم کیلو
آویشن خشک 6 قاشق غذاخوری
سیب زمینی 1 کیلو
پیاز 1 کیلو
عدس 1.5 پیمانه
آرد گندم 2 پیمانه
سینه مرغ 1 عدد
نمک و فلفل سیاه به اندازه نیاز

طرز تهیه آش اوماج تبریز

توجه کنید که پیش از شروع به کار باید بدانید که حبوبات را باید تا 24 ساعت پیش از شروع پخت بخیسانید که کیفیت بهتری داشته باشند و به همین دلیل عدس را هم از یک روز قبل بخیسانید.


مرحله اول (تهیه اوماج):

آرد را با آب مخلوط کنید و این کار را به آرامی انجام دهید تا آرد به خوبی با آب مخلوط شود. اصلا برای این کار عجله نکنید. زمانی که غلظت خمیر به حدی رسید که تقریبا خشک به حساب می اید، از اضافه کردن آب دست بکشید.

در این مرحله می توانید یا با استفاده از یک رنده درشت آرد را رنده کنید تا تقریبا به شکل دانه های کوچک در بیاید و سپس آن را کنار بگذارید.


مرحله دوم (پختن عدس):

مقداری آب داخل قابلمه بریزید و پس از اینکه کمی گرم شد، عدس ها را به آن اضافه کنید و اجازه دهید تا به جوش بیاید و عدس ها بپزند. پس از اینکه احساس کردید عدس ها پخته شده اند، آن ها را آبکش کنید و دوباره داخل آب جدید بار بگذارید.


مرحله سوم (تهیه پیاز داغ):

پیاز ها را به صورت خلالی خرد کنید و سپس داخل روغن بریزید و به آرامی آن ها را سرخ کنید. زمانی که پیاز سبک شد، به اندازه ی 1 قاشق چای خوری به آن زردچوبه اضافه کنید و سپس عصاره گوشت و یا آب قلمه را به آن اضافه کنید.


مرحله چهارم (اضافه کردن سبزی به پیاز):

سبزی های خورد شده را به پیاز ها اضافه کنید و به مقدار خیلی کمی آن ها را تفت دهید و اصلا آن را سرخ نکنید. سپس آن را به عدس در حال پخت اضافه کنید و به خوبی با هم مخلوط کنید.


مرحله پنجم (اضافه کردن اوماج به آش):

در این مرحله اوماج هایی که تهیه کرده بودید را به آش اضافه کنید و به آرامی آن را هم بزنید. اجازه دهید تا اوماج ها بپزند و به خوبی پف کنند.


مرحله ششم (اضافه کردن آرد و نمک):

در این مرحله که اوماج ها پخته اند، به اندازه ی دو قاشق غذا خوری آرد را با آب مخلوط کنید و به همراه نمک به آش اضافه کنید. می توانید در همین مرحله فلفل را هم به مواد اضافه کنید و آن را با پیاز داغ تزئین کنید.

امیدواریم از این آموزش لذت برده باشید و در کنار خانواده از آش اوماج لذت ببرید.


Leave A Reply

Your email address will not be published.