باریستا کیست و دقیقا چکار می‌کند

0 59


باریستا کیست و دقیقا چکار می‌کند، اگر عاشق دنیای قهوه و نوشیدنی‌های مختلف و کافه رفتن باشید، به احتمال زیاد تا به حال بارها نام باریستا به گوش شما خورده است. حتماً می‌دانید که یک فنجان اسپرسو داغ و یا یک کافه ماکیاتو به همین راحتی و به خودی خود تولید نمی‌شود. بلکه تمامی این نوشیدنی‌های دلچسب باید توسط فردی به نام باریستایی تهیه شوند. در نتیجه می‌توان گفت ما بسیاری از نوشیدنی‌های داغ و بخصوص قهوه‌ها را مدیون این افراد هستیم. اما برای اینکه بیشتر با این شغل مهیج آشنا شوید، درباره موقعیت شغلی و وظیفه این شغل صحبت به میان آورده ایم.

باریستا کیست؟

باریستا به فردی گفته می‌شود که تخصص او درست کردن قهوه و نوشیدنی‌های مختلف است. در آموزش باریستایی، خانم یا آقای حرفه‌ای است که در یک کافه مسئولیت تهیه نوشیدنی‌های سرد و گرم را بر دوش دارد. به طوری که امروزه با رفتن به کافه‌های سطح شهر می‌بینید که این گونه از افراد، نوشیدنی‌های گرم و سرد زیادی به مشتریان خود ارائه می‌دهد و در این کار تخصص دارد.

 

آموزش باریستایی

پوشش های مناسب باریستا

لباس باریستا معمولا از روپوش باریستا، پیشبند باریستا و کلاه باریستا تشکیل می‌شود. یک فرد ماهر در این شغل، هر چقدر که کارش خوب باشد باید به استایل خود نیز اهمیت دهد. در نتیجه باید حتماً روپوش را بر تن کند. زیرا به وسیله همین لباس‌ها است که از دیگر کارکنان کافه متمایز می‌شود.

باریستا، جادوگر کافه‌ها!

تخصص اصلی که به این شغل مربوط می‌شود در زمینه قهوه است. یک معیار مهم برای سنجیدن اینکه آیا barista یک کافه حرفه‌ای است یا خیر در این است که او چگونه قهوه را درست می‌کند. از آنجایی که درست کردن قهوه، لاته‌ها و… ریزه کاری‌های زیادی دارد؛ در نتیجه یک فرد حرفه‌ای باید با تمرین و تکرار زیاد به مهارت درست کردن قهوه‌های حرفه‌ای دست پیدا کند. به نوعی می‌توان گفت این شغل، جادوگر کافه‌ها است که با ارائه دادن طعم‌های شگفت انگیز مهمانان کافه را شگفت زده می‌کند.

باریستا چه شغلی است؟

شرح شغلی یک barista در کافه به شرح زیر است که در دوره ها و کلاس های باریستایی می توانید آن را بیاموزید:

  • درست کردن قهوه و یا نوشیدنی‌های گرم به صورت تخصصی و حرفه‌ای
  • آماده کردن سفارش مشتریان با نهایت دقت و در سریعترین زمان ممکن
  • کنترل کیفیت مواد اولیه مورد استفاده در انواع نوشیدنی‌ها و سفارش‌هایی که به مشتریان تحویل داده می‌شود
  • ارائه توضیحاتی درباره منوی کافه و همچنین پاسخ دادن به سوالات مشتریان درباره منوی کافه، در دوره آموزش باریستا
  • شناخت و تسلط به دستگاه آسیاب قهوه، شناخت اجزای مختلف و دانستن نحوه کار با دستگاه اسپرسو، داشتن هنر لاته آرت
  • مهارت به وجود آوردن طعم‌های جدید و همچنین طعم شناسی

در واقع باید گفت یک barista کاربلد و حرفه‌ای باید با نحوه استفاده و امکانات دستگاه‌های مختلفی مانند قهوه‌ساز، آسیاب قهوه، دستگاه اسپرسو و… آشنایی داشته باشد. زیرا در حال حاضر این دستگاه‌ها مهم‌ترین ابزار کار او هستند و با استفاده از آن‌ها می‌توان قهوه‌های درجه یکی تولید کرد.

یکی دیگر از وظایف و مهارت‌های اصلی این شغل که در دوره باریستا آموزش داده می شود، تهیه انواع نوشیدنی‌های مختلف بر پایه اسپرسو و فوم گیری است. معمولاً baristaهایی که در کافه‌های حرفه‌ای کار می‌کنند به مهارت‌هایی مانند لات آرت یا طراحی روی قهوه و نوشیدنی نیز تسلط دارند.

 

پیشبند باریستا

چگونه یک باریستا شویم؟

برای اینکه تبدیل به یک barista حرفه‌ای شوید باید بتوانید انواع مختلف قهوه‌ها را بسیار لذیذ و دلچسب درست کنید که این مستلزم گذراندن دوره‌های تخصصی است. همچنین پس از مدتی باید در کافه‌ها مشغول به کار شوید و پس از به دست آوردن تجربه به یک barista تبدیل می‌شوید.

در کنار تمامی نکاتی که در خصوص دوره باریستا گفته شده، اگر قصد دارید لباس‌های مخصوص یعنی روپوش باریستا و کلاه مخصوص آن را تهیه کنید؛ می‌خواهیم به شما یک فروشگاه اینترنتی معتبر در این زمینه معرفی کنیم.

فروشگاه اینترنتی فرم پوش

فروشگاه اینترنتی فوم پوش با دارا بودن بهترین تجهیزات و امکانات در زمینه‌ی تولید لباس و پوشاک فعالیت می‌کند. در این فروشگاه انواع روپوش، پیشبند، کلاه، پیراهن، تیشرت، شلوار و هر پوشاکی که بخواهید پیدا می‌کنید. این فروشگاه اینترنتی تنوع بسیار بالایی در مدل‌ها و رنگ پیش بندهای خود دارد که همین موضوع باعث می‌شود تمامی افرادی که با پیشبند کار می‌کنند بتوانند مدل مناسب آن را برای شغل خود انتخاب کنند. اگر قصد خرید پیشبند دارید حتما به پیشبند و مدل‌های دیگر پیشبندهای این سایت سر بزنید. با مراجعه به این فروشگاه می‌توانید لباس‌های مخصوص مانند روپوش و کلاه باریستا را با قیمت عالی تهیه کنید.

سخن پایانی

در پایان باید به این نکته توجه داشته باشید که اولین و مهم‌ترین نکته برای آغاز کردن راه baristaشدن داشتن علاقه به نوشیدنی‌های مختلف و قهوه است، زیرا این دقیقا همان چیزی است که باریستا با آن سر و کار دارد. اما پس از علاقه و استعداد، یک barista باید بتواند با تمامی مشتریان که در روز به کافه مراجعه می‌کنند به خوبی رفتار کند.‌ در نتیجه به دست آوردن تمامی این دانش‌ها نیاز به تمرین و تکرار زیادی دارد.

Leave A Reply

Your email address will not be published.